...Henry James regénye is régóta várakozott, valamiért mindig elodáztam. Talán, mert belenézve, beleolvasta, túl "tömények" tűnt.
Aztán csak sort kerítettem rá, mert ugye a kíváncsiság nagy úr, de ebben az esetben újabb kíváncsiságot szült.
Az íróról nem sokat sikerült megtudnom. A regény keletkezéseinek körülményeiről még annyit se. Ha jók az információk, akkor 1897-ben jelent meg, de ez különösebb jelentőséggel nem bír, hisz a lényeg, akár napjainkra is átültethető.
HENRY JAMES MAISIE TUDJA
Számomra ez egy pszichológiai tanulmány, igazán kíváncsi lennék, az írónak férfiember létére honnan volt ilyen jó rálátása egy kislány lelkivilágára. Ha hinni lehet a Wikipédiának, akkor ő soha nem házasodott meg, feltételezem gyereke se volt. Tudom, az írói fantázia határtalan, viszont egy ilyen jellegű regényhez szerintem több kell, de nem találtam semmi utalást, hogy honnan származott az ihlet. Ihlet? Nem, ez jóval több annál.
A címszereplő Maisienek elváltak a szülei, akik a kezdeti "gyereken való osztozkodást" követően több lépésben, de végül lemondtak róla, átengedve a terepet a mostohaszülőknek, akikről aztán, mint életük második párjáról is lemondtak a vér szerinti szülők.
Így a mostohaszülők igen fontos szerepet játszanak a gyerek életében, illetve egy idős ( egyetlen lánygyermekét elvesztő) nevelőnő.
A regény arról szól, hogy a kislány hogyan éli meg ezt az egész történetet, ami nem cselekményekben, hanem lélekrajzban gazdag. Miként alkalmazkodik, szinte simulékonyan, a vitákat, bonyodalmakat minimálisra csökkentve, olykor butácskának mutatva magát, azokhoz a körülménykehez, amelyeket a felnőttek teremtettek számára...békés, nyugodt gyermekkor helyett.
Nem könnyfakasztó, inkább rácsodálkozó, sőt dühítő, ahogy a gyerek, mindenféle dacosságot, hisztit, gyakorlatilag a korosztályára jellemző akaratosságot mellőzve mindig bedőlt a felnőtteknek, soha semmi ellen nem tiltakozott, a felnőttek "utasítása szerint" élte életét. Egészen a végkifejletig, ahol élete első önálló döntését kellett meghoznia.
...a "legszebb" az egészben, hogy nem lehet eldönteni ez milyen jellegű döntés volt.
A békesség kedvéért született csupán, vagy valós érzelem rejlik mögötte...és a bizonytalanság megmarad az olvasóban, mert ez a valós érzelem...nagy kérdőjel, ha jól olvastuk, értettük a regényt:-))
Felkeltetted az érdeklődésemet......lehet az író közvetlen környezetében, családjában....vagy esetleg baráti körében történhetett, csak nem akart utalni rá. Bizony amikor a szülők elválnak a gyermek kerül a legnehezebb helyzete. Mindkét szülő elvárásainak meg akar felelni......kicsúszik a lába alól a talaj.....szeretetre éhes.....talán emiatt mellőzi a dacosságot, a hisztit, az akaratosságot.
VálaszTörlés