

Boutis
Néhány szó a boutisról:
"A 17.században a marseille-i hímzők számára a boutis (ejtsd: buti) szerezte a legnagyobb hírnevet. E tűzési technika különlegessége, hogy a megtűzött két réteg közé tömőanyagot juttatnak egy hosszú tű segítségével. A technika erről a tűről kapta a nevét. Az így késült munkákat legkönnyebben úgy különböztethetjük meg a hagyományos tűzéstől, ha fény felé tartjuk, a minta a tömőanyag miatt láthatóvá válik."
/ Foltvarázs 2005.március/
A készítéséhez szükséges anyagok és eszközök:
- 2 db avatatlan pamutvászon, a minta méreténél 5-10 cm-rel nagyobb.
- Pamutcérna
- Pamutfonal (laza, puha)
- Tűzőtű
- Speciális boutistű helyett megfelel egy nagyméretű, nagy lyukú tompa hegyű tű
- Egy nagyméretű hegyes tű, ami kihegyezett hurkapálcával vagy fogvájóval is helyettesíthető
A boutis készítésének menete :
1. A mintánkat sablon segítségével átmásoljuk az egyik avatatlan vászonra. A megvastagított sablon jól átlátszik az anyagon, grafittal vagy mosható filccel rajzoljunk.
Arra a mintánktól függően gondolni, kell, hogy a sablont a munka hátoldalára rajzoljuk, és egyes minták esetében a tükörképet kapjuk a munka színén.
Mivel a nem túl gazdag minta kínálatban, nagyobb munkák esetében negyed minták állnak rendelkezésünkre, ezeknél a középpont illesztésére kell nagyon figyelni, a sablon forgatásával érhetjük el a teljes minta megrajzolását.
2. Miután megrajzoltuk a mintát, a másik kiszabott avatatlan vászonra helyezzük, és a két réteget középről haladva a szélek felé vízszintesen és függőlegesen is összeférceljük.
3. Kezdődhet a varrás, a hagyományos tűzés öltéseivel (2- 3 mm ) kivarrjuk a mintát.
Figyeljünk arra, hogy a csomókat a cérna végén behúzzuk a két réteg közé, és elvarráskor se hagyjuk lógó cérnavégeket. Fontos, hogy egyenletesen öltögessünk, és hátoldalon is szép legyen a munkánk, ne csak a színén.
4. A töltögetés következik, a tompa hegyű, hosszú tű segítségével, a tűzés során keletkezett járatokba befűzögetjük a fonalat.
Mindig a munka hátoldalán fűzögessünk, ahová felrajzoltuk a mintát!!!
Fontos a fonalunk vastagsága. Ha túl vastag, akkor nagyon "megerőltetjük" a vásznat, ha vékony nem domborodnak ki szépen a hurkák.
Személyes megjegyzés: vékony fonalat használtam, több szállal, ahogy befűztem a tűbe, duplán hajtottam, így a tűnél sem volt túl vastag, könnyen be tudtam fűzni az anyag szálai között.
Ne húzzuk be teljesen a fonalat a járatokba, hagyjunk kint pár mm-t, és a másik végén, ahol aztán elvágjuk a fonalat, úgyszintén. Arra figyeljünk, hogy mindig vágjuk egyenesre a kiálló fonalvégeket, így könnyebben be tudjuk tömködni a kilógó részeket.
Ehhez szükséges a nagy méretű tű, vagy a kihegyezett fapálcika. Ez úgy történik, hogy a hurkán átszúrunk, és bekapirgáljuk a hegyes tűvel a hurkába a kilógó végeket.
A pici nyílások, amik a fonal bemenete nyomán keletkeznek, ennek a hegyes tűnek a segítségével szépen elsimíthatók.
Nagyobb minták , pl.virágszirmok, stb. esetében, annyiszor fűzzük be a fonalat, amíg szépen kidomborodik a mintánk. Azért ne essünk túlzásba, gondoljunk arra, hogy a kilógó végeknek is maradjon még hely a járatban.
Hosszabb, kanyargós, íves mintákat több szakaszban töltsük ki.
Megejthetünk egy ellenőrzést a színoldalon, ha valamelyik csücsköt esetleg nem jól töltöttük ki, itt lehet kicsit korrigálni, a hegyes tűvel még tudunk kicsit igazítani a befűzött fonalak helyzetén. Fény felé fordítva könnyen észrevehetők az esetleges hibák.
5. Miután végeztünk ezekkel az aprólékos, időigényes, de szép darabot eredményező munkákkal, jöhet a mosás. Mivel avatatlan anyaggal dolgoztunk, ez jót tesz a végeredménynek, hiszen a mosástól kicsit összemegy az anyagunk, és a hurkák, minták sokkal jobban, sokkal szebben kidomborodnak.
6. Ezután kedvünk szerint készíthetünk boutis munkánkból faliképet, párnát, vagy bármit, fantáziánk, igényünk szerint.
A kezdéshez segítséget nyújthat ez a video felvétel.
Meg kell még itt említeni a Trapunto technikát, ami annyiban tér el a boutistól, hogy nagyobb minták esetében, az anyag hátoldalán egy kis nyílást vágnak, és azon keresztül töltik ki a mintát. Miután készen van, összeöltik, a legvégén pedig hátlapozzák.
Ajánlok hozzá még egy kis "irodalmat":
http://picasaweb.google.com/marifranco2/MagicPatchLesBasesDuBoutis#
http://picasaweb.google.com/marifranco2/PetitTresorsDeBoutis#
http://picasaweb.google.com/marifranco2/LeBoutisDeMadameGaussen#
A leírás a sokunk örömére ismét működő folt-varrás.hu oldalon is olvasható.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése