Akárcsak a kötés, ami most megint megihletett, de úgy tűnik elég erősen. Még jó, hogy mielőtt a zoknikötésre szántam magam, kicsit felelevenítettem, begyakoroltam az alapokat az itt lejegyzett UFO-val.
Gyakorlatilag rengeteg kutakodás eredményeként sikerült egy olyan leírást találnom ezen az oldalon, ami alapján, hosszan tartó tanulmányozás után elkezdtem a zoknikötést. Hát mit mondjak, nem egyszerű ennyi tűvel egy kezdő zoknisnak:-)) A férjem volt a tanúja szenvedéseimnek, miszerint sehogy se sikerült összekapcsolnom az utolsó tű szemeit az elsővel...aztán elképesztő sokat szenvedtem, mert mire valami sikerélmény összejött, a laza technikám miatt, meg rutintalanságom, ügyetlenkedésem miatt, hol az egyik tűről, hol a másik tűről csúsztak le a szemek. Felszedni nem mindig sikerült maradéktalanul, olyankor szépen kezdtem újra az egészet. Csak egyszerű sima szemekkel kötöttem, hogy magát a zoknifazont összehozzam. Aztán egyszercsak kezdett alakulni, mikulásra el is készült megcélzott 3 pár. Időben kezdtem :-))) Estlen, bő, szűk, nem hibátlan darabok, de zoknik lettek.

Tanulódarabok voltak, mert sok tapasztalatot szereztem készítésük közben. Na meg az én okos párom, segédeszközt "gyártott" számomra a lecsúszás ellen. Látta, a kínomat, hallotta:-)) gazdag szókincsalkalmazásomat egy-egy lecsúszást követően :-)))
Mutatok itt képet, amin lehet látni a kötőtűkre húzott pici fekete csőszerű darabokat, műanyag valami, akármi, de nekem nagyon jól jöttek...biztos ciki, de ez van...bár lehet, hogy létezik is erre a célra speciális szerkezet, csak én sok évvel le vagyok maradva kötésfelszerelésügyileg. A lényeg, hogy a célnak megfelelt, megfelel és közben törekszem arra is, hogy szorosabban kössek. Mert látom ám a képeken a neten, hogy mennie kell ennek csúszásgátló nélkül is :-))
Amit fejleszteni kell(ett) az a passzé része a zokninak. A kezdősort úgy kötöm, fent a száránál, hogy nem nyúlik ki annyira, hogy kényelmesen bele lehessen bújni a kész zokniba. A passzé engedne, de a kezdősor nem. A kék zokninál nem is egyformán indítottam, az egyiket, ahogy szoktam, a másikat meg nagyobb tűre szedtem kezdéskor. Az utóbbi jobb lett, de nem szép.

( a képeken egy pár sötétkék zokni látható, csak a fényképezőtudományomnak köszönhetően lett belőle ennyi árnyalat:-)
Ennek a zokninak az orr részét másképp fogyasztottam, mint a pirosat, mutatósabb, nekem könnyebb is így, azt még nem tudom praktikusabb-e. Ehhez itt szereztem a tudományt.
Közben folyamatosan keresgéltem a neten a passzéval kapcsolatban, olvastam az olasz kezdésről, csőkötésről.. igazából nem volt ismerős egyik téma sem, nem is tudom egy és ugyanazt jelenti-e a két dolog, nem találtam rá egyértelmű választ. A lényeg, hogy hosszas gyakorlás után segédszálas kezdéssel próbálkoztam, csőkötéssel, igaz csak az első 3 sort kötöttem így, utána a hagyományos 1sima, 1 fordított következett.., a most készülő csavartmintás zokni, már így indult, sokkal rugalmasabbnak a passzérész. Azt még nem tudom, ezzel a módszerrel, hogy lehet 2sima, 2fordítottal passzét készíteni, de majdcsak meglesz az is :-))
Ennél a csavarmintás zokninál meg a mérettel adódtak gondjaim, le kellett bontanom, mert kicsi lett, de másodjára még a kezdés is szebben sikerült, a csavarásokkal is ügyesebben bántam, ezzel sok év óta most próbálkoztam újra..akkoriban jól ment, most rá kellett állni a kéznek.

Van már zoknifonalam, de azt majd csak akkor használom, ha úgy érzem nagyon jól megy a dolog. Addig a régi maradék fonalakat dolgozom fel, nem egy nagy minőség, vékony, három szállal használom...neve sincs...
Ami még a kötéssel kapcsolatban foglalkoztat, megtanulni az angol kifejezéseket, mert rengeteg minta terjeng a neten, sokat le lehet tölteni, jó lenne élni a lehetőségekkel és használni is őket. Ehhez is találtam segítséget itt.
Akkor kötögetek tovább...:-)))
Látom megjavult a géped és újra itt vagy!
VálaszTörlésNagyon ügyes vagy ,hogy csak így nekiálltál zoknit kötni!!!Én azt inkább kihagyom.:))
Viszont a kezdő sorral én is így jártam sokáig,míg valaki megmutatta hogy a szemeket két tűre szedem fel.Vagyis amivel kötni akarók tűkkel,azt összefogom és arra szedem fel a szemeket,majd mikor meg van a mennyiség,egyszerűen csak kihúzom az egyik tűt és jöhet a kötés.Nekem azóta nincs gondom vele.:DDD
Pedig utoljára én szereltem meg :-)) És azóta nem indult újra magától :-)) Csak el ne kiabáljam, mert végülis nem tudni, hogy igazából mitől javult meg. Nem cseréltük ki a gyanús "alkatrészt".
VálaszTörlésKötés: Annyi kezdést megnéztem, de éveken át jól működött a megszokott, (igaz nem zokniknál) arra áll rá a kezem is. A két tűre felszedést én egy harmadik tűvel csináltam, pont úgy, ahogy egyik tűre szedném a másikkal (ahogy szokatam) persze aztán az egyiket kihúztam... de, ha megtalálom majd újra a yuotube videókat a kezdésről, a kezdésekről akkor megkérdezlek róla.. most nem találtam :-(((
Még nálam ugyan nem látlak, de igen a Lonci patchwork nem én vagyok:-))) Ő Budapesten lakik, én Győrben. Ismerjük egymást és mindig nagyon örülünk egymásnak, ha találkozunk. Egyformán szeretjük a kreatív dolgokat!
VálaszTörlésRemélem egyszer majd találkozunk valahol, akkor képben leszel!
Kedves Lonci! Köszönöm itt is, hagytam Nálad még egy kommentet...:-))
VálaszTörlésSzia!
VálaszTörlésÖrülök ha tudtam segíteni, bármilyen felmerülő kérdésedre szívesen válaszolok akár a blogon, akár emilben :)
Kata
Kedves Kataca!
VálaszTörlésNem is gondoltam, hogy valaha rám fogsz találni:-)) De úgy látszik ilyen kicsit a netes világ is:-))
Azóta a kötés kicsit hanyagolásra került, de a zoknikat szerettem a télen:-) viselni.
Itt is köszönet a segítségért, és ha a szükség úgy hozza, szavadon foglak. :-))