John Fowles regénye röviden, tömören: nyomasztó.
Nem könnyű se megérteni, se feldolgozni.
Az a fajta írás, amin üres pillanatokban elmereng az ember, mikor pihenteti az olvasást éppen, a végén meg nem hisz a soroknak...
és gondolkodik tovább.
Nehéz megnyilatkozni a témában.
A lepkegyűjtő "továbbfejlesztette" hobbiját, mondhatni számára tökéletesre. Komoly pszichés problémája volt az egyértelmű, de, hogy ennyire szabadon, büntetlenül tehette amit tett, az bizony elgondolkodtató.
Érdekes a regény felépítése, az első részben megismerhetjük ezt a beteges embert. A nem épp szerencsés családi hátterét, a neveltetését, munkáját, életét megváltoztató véletlen "szerencsét". És itt jönne az, hogy ezt a szerencsét milyen betegesen használta ki.
Ami kevéske "tehetsége" volt, azt ördögi , de számára tökéletes terve kialakítására fordította.
Mennyit tudott volna ebből a kettőből, a pénzéből és fondorlatából jó értelemben profitálni, ha emberként a helyén van. De nem volt. Erősen félresikerült figura. Sajnos vannak ilyenek, köztünk is.
A regény második felében a férfi hálójába került, és ott lepke módjára vergődő fiatal lányt ismerhetjük meg, aki mindenféle jó nevelés, tehetős család, jó iskola, műveltség, a művészetek iránti extrém rajongása ellenére sem tűnt számomra, úgymond annyival tökéletesebbnek, mint azt a felsorolt társadalmi előnyei indokolták volna.
Az adott körülmények között valóban vergődött, csapongtak a naplójába lejegyzett írásai, ahogy ő maga is tetteivel, és ezeket nem lehet a rovására írni, még, akkor se, ha a naplóból nem egy szimpatikus lány jelleme tárult elém.
Sajnáltam, de nem szerettem.
A történtekért nem lehet őt elítélni, hibáztatni, ez teljesen egyértelmű...ellenben a lepkegyűjtő "profilváltása" miszerint az ártatlan pillangókat ártatlan fiatal lányokra cserélte, és büntetlenül tehette, az bizony nagyon tragikus.
A legszörnyűbb az a regényben, hogy ez az ember, akinek nincs önbecsülése, aki mindenki alá sorolja magát, és akire a társadalom azt mondaná, hogy egy beteg elme, milyen tökéletességgel, milyen sok fondorlattal eszelte ki miden mozzanatát a tervének.
És miként lett ebből később úgymond "életcélja".
Nyilván ép elméjű ember meg tudná szabni a határt, el tudná választani a jót a rossztól, a lepkegyűjtő nem tudta.
Sőt, hitte, hogy az a jó, amit ő tesz.
Sajnálatos módon tudjuk, "lepkegyűjtők" márpedig vannak jó néhányan.
Nem csak regényekben, filmekben...
És még mennyien lehetnek, akikről nem sejti a környezet... hogy emberek vergődnek a hálóikban.
:-(
Ismertető itt.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése